هزینه راه اندازی تهیه غذا

بلاگ
بدون دیدگاه

هزینه راه اندازی تهیه غذا

راه اندازی تهیه غذا یکی از مشاغل پر سود است و تمام افرادی که در زمینه اشپزی مهارت داشته باشند می توانند روی این کسب و کار سرمایه گذاری کنند. اما برای موفقیت در این کسب و کار ابتدا باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. شما باید هزینه هایی که برای راه اندازی این کسب و کار نیاز است را به طور دقیق برآورد نمایید و سپس در یک محل مناسب تهیه غذای خود را تاسیس نمایید.

در این مقاله سعی می کنیم تمام هزینه هایی که راه اندازی تهیه غذا نیاز است را دسته بندی کنیم تا با بررسی آن ها بتوانید میزان سرمایه مورد نیاز برای این کسب و کار را تخمین بزنید.

شرکت استیل ارمیا سابقه فعالیت ۱۵ ساله در کارنامه دارد که همواره با تولید ملزومات آشپزخانه صنعتی توانسته رضایت صدها مشتری را نیز جلب نماید. ارائه خدمات پس از فروش و قیمت مقرون به صرفه برای تمامی مشتریان که ساکن شهرهای مختلف کشور هستند، کمک می‌کند بتوان از دغدغه های مختلف رها شد و شاهد خدمات پس از فروش قابل اطمینان نیز بود.

 

 

آیا می دانید که تهیه و تحویل غذا به یکی ازمشاغل پر طرفدار در جهان تبدیل شده است و با توجه به رشد بالای آن انتظار می رود در سال های آینده نیز افزایش قابل توجهی پیدا کند و شاید دلیل این همه طرفدار مشغله های مردم و عدم توانایی پخت غذا در طول روز را دانست.

راه اندازی تهیه غذا مستلزم رعایت نکات بسیاری است ما در ادامه تمام اطلاعاتی را که برای شروع ارائه غذاهای خوشمزه و راه اندازی یک کسب و کار موفق نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید!

قبل از هر گونه اقدامی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که آیا این کار برای شما مناسب است یا خیر و سود آوری لازم در آینده را برای شما به همراه دارد.

تهیه غذای آماده غذای خودتان

وقتی کسب و کار آماده سازی غذا را شروع کردید، تصمیم گرفتید که می خواهید آشپزخانه خود را  راه اندازی کنید این انر می تواند مزایای بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد.

مدیران باید بتوانند هزینه های غذا را در آشپزخانه کنترل کنند و از صرف هزینه های اضافی بپردازند  و کسانی که در آشپزخانه تجاری قادر به فعالیت مفید نیستند را شناسایی را اخراج کنند . ما در ادامه چند راه حل برای کنترل هزینه ها در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهیم که شما بتوانید هزینه های جانبی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و در زمینه راه اندازی غذای آماده موفق عمل کنید.

نحوه محاسبه هزینه غذا

دو روشی که مؤسسات خدمات غذایی برای تعیین هزینه های غذا استفاده می کنند همانند زیر است  که ما در ادامه در ارتباط با هر دو،  اطلاعات را در اختیار شما دوستان عزیز قرار می دهیم:

هزینه بشقاب منوی نظری – هزینه بخش جداگانه برای هر آیتم منو

درصد هزینه کلی غذا – بر اساس هزینه ماهانه غذا در مقایسه با فروش

هزینه بشقاب منوی نظری ‏

هزینه هر آیتم منو را محاسبه کنید و تمام اجزای بشقاب را در آن لحاظ کنید. هزینه بشقاب شامل تزئینات و ضایعات تولیدی، به عنوان مثال تزئینات  و یا مخلفات همراه با غذا می تواند در بهای تمام شد غذا نقش اساسی داشته باشد.

درصد هزینه کلی غذا

این نوع از هزینه در واقع به خریدهای ماهانه که برای آشپزخانه خود پرداخت کرده اید بستگی دارد و شما باید در پایان هر ماه بررسی کنید کمه میزان فروش شما به چه میزان است و چه مقدار برای این ماه هزینه کرده اید در واقع این امر به شما کمک می کند که سود خود را بتوانید مشخص کنید و در صورتی که برای شما این کسب و کار سود آوری لازم را نداشت بتوانید در ابتدای کار متوجه شوید.

نمونه دیگر بر آورد هزینه ها اطلاعات در ارتباط با هزینه های ثابت، هزینه متغیر و نقطه سر به سر است که شما باید در ابتدای کار خود به آن توجه داشته باشید.

هزینه های ثابت

هزینه ثابت در واقع به نوعی از هزینه گفته می شود که شما در طول ماه یکبار باید آن را انجام دهید برای نمونه  اجاره معمولاً هزینه ثابتی برای مدت قرارداد اجاره است که توسط صاحب رستوران امضا شده است. مالیات بر دارایی، حق بیمه و استهلاک تجهیزات همگی هزینه های ثابت هستند که شما باید در هر صورت آن ها به صورت سالانه و یا ماهیانه پرداخت کنید.

از دیگر هزینه های ثابت می توان موارد زیر را نام برد،

برخی از هزینه های نیروی کار اغلب ثابت در نظر گرفته می شوند، آن دسته از کارکنانی که بدون توجه به میزان کسب و کار ایجاد شده حقوق می گیرند، هزینه قابل پیش بینی دارند که در طول مدت قرارداد یا تفاهم شما با کارمندان هیچ گونه تغییری پیدا نمی کند و به صورت ثابت تا پایان قرار داد شما ملزم به پرداخت آن هستید، چنین کارکنانی اغلب شامل صندوقداران تمام وقت، مدیران، سرآشپز و حسابدار هستند. خدمات سرایداری یک هزینه ثابت در نظر گرفته می شود. هزینه کارکنانی که در نتیجه افزایش کسب و کار استخدام می شوند، از نظر فنی، نباید یک هزینه ثابت در نظر گرفته شود.

هزینه های ثابت  که شما باید پرداخت کنید خود شامل دو دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل هستند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

هزینه قابل کنترل هزینه ای است که در کوتاه مدت قابل تغییر است. برای نمونه همان طور که  گفتیم هزینه های سرایدار زیر مجموعه هزینه های ثابت است اما در برخی مواقع با توجه به قرار دادهایی که بین خود امضا می کنید می توان خدمات و هزینه را در کوتاه مدت کاهش داد. بازاریابی و تبلیغات نیز هزینه ‌های ثابت قابل کنترلی هستند، زیرا تصمیم برای تغییر مقدار پول خرج شده می ‌تواند خیلی سریع گرفته شود.

هزینه های ثابت غیر قابل کنترل آن دسته از هزینه هایی هستند که مدیریت نمی تواند به سرعت در آن ها تغییری به وجود بیاورد برای نمونه از رایج  ترین هزینه ثابت غیر قابل کنترل می توان به پرداخت اجاره یا اجاره و استهلاک است.

هزینه های متغیر

هزینه های متغیر به طور مستقیم با فروش ارتباط دارند هزینه های متغیر شامل غذا، نوشیدنی و برخی از هزینه های نیروی کار است.

هزینه های متغیر قابل کنترل هستند. مواد ارزان‌ تر را می ‌توان به جای واد اولیه گران  خریداری کرد، اندازه وعده‌ها ی غذایی را می ‌توان تغییر داد، و برخی از کارگران معمولاً در کوتاه‌ مدت ساعات کاری خود را کاهش می ‌دهند.

در بیشتر محاسبات اولیه، تنها هزینه متغیر مورد استفاده، هزینه غذا است.

هزینه های نیمه متغیر

هزینه های نیروی کار گاهی اوقات به عنوان نیمه متغیر طبقه بندی می شوند زیرا برخی از آنها ثابت هستند اما بسیاری از آنها متغیر هستند. در بیشتر مواقع هزینه نیروی کار کاملاً قابل کنترل است.

نقطه سربه سر

تنها راه بازیابی هزینه ها از طریق فروش است. وقتی درآمد فروش برابر با هزینه نیروی کار، سربار و غذا باشد ،نقطه سربه سررسیده است. یعنی نقطه سربه سر زمانی اتفاق می افتد که فروش شما با هزینه هایی که بابت دستمزد نیروی کار، سربار و هزینه های پرداختی بابت خرید مواد اولیه برابری می کند.

محل راه اندازی تهیه غذا

اولین چیزی که برای راه اندازی تهیه غذا نیاز دارید، یک آشپزخانه کوچک است که ظرفیت کافی برای قرار دادن تجهیزات مورد نیاز شما را داشته باشد. ماهیت تهیه غذا به این صورت است که ثبت سفارش مشتریان به صورت تلفنی انجام شده و سپس سفارش آن ها از طریق پیک به دستشان خواهد رسید. بنابراین شما به یک فضای بسیار بزرگ با دکوراسیون لوکس نیاز ندارید. البته شما می توانید در صورت امکان فضای بزرگ تری برای راه اندازی کسب و کار خود در نظر بگیرید و با قرار دادن چند میز و صندلی، امکان سرویس دهی به مشتریان به صورت حضوری را هم فراهم نمایید.

اینکه شما یک واحد تجاری کوچک اجاره کنید یا بخرید کاملا به میزان بودجه ای که در اختیار دارید بستگی خواهد داشت. همچنین باید توجه داشته باشید که هزینه اجاره یا خرید واحد مسکونی در شهرهای مختلف و یا هر محله ای از شهر متفاوت خواهد بود.

به شما توصیه می کنیم تهیه غذای خود را در نزدیکی ادارات، شرکت های مختلف و دانشگاه ها تاسیس کنید. چرا که کارکنان چنین مراکزی بیشتر از هر کس دیگر به سفارش غذا نیاز دارند. اگر شما بتوانید یک یا چند شرکت را به عنوان مشتری ثابت خود جذب کنید و غذای روزانه پرسنل آن ها را تامین نمایید، می توانید از سود دهی کسب و کار خود اطمینان داشته باشید.

 

هزینه مربوط به خرید تجهیزات

بعد از اینکه محل راه اندازی تهیه غذا مشخص شد، شما باید تجهیزات لازم برای این کار را تهیه نمایید. یک تهیه غذای معمولی و متوسط باید از تجهیزات زیر برخوردار باشد:

  • یخچال
  • گاز
  • دستگاه کباب زنی
  • سبد بزرگ آشپزی
  • دیگ بزرگ
  • قابلمه
  • بیشتر از ۳۰ سیخ کباب زنی در سایزهای مختلف
  • ملاقه و کفگیر
  • انواع چاقوها
  • دستگاه خمیرگیر برای کباب

در صورتی که تهیه غذای شما محل پذیرایی از مشتریان هم داشته باشد، به میز و صندلی هم نیاز خواهید داشت. هزینه هر کدام از وسایلی که گفتیم به برند و کیفیت آن ها بستگی دارد. اما توصیه ما به شما این است که از برندهای معتبر و شناخته شده خرید کنید که بعدها این تجهیزات کیفیت اولیه را از دست ندهند و شما مجبور به خرید مجدد ان ها نشوید.

 

هزینه مربوط به استخدام نیروی انسانی

هر تهیه غذا در صورتی می تواند به کار خود ادامه دهد و اصطلاحا سر پا بماند که حداقل روزی 100 پرس غذا به مشتریان خود تحویل دهد. در صورتی که سفارشات روزانه از این میزان کمتر باشد، ادامه فعالیت این کسب و کار توجیه اقتصادی نداشته و به هیچ عنوان به سوددهی و موفقیت نخواهید رسید.

برای تهیه حداقل 100 پرس غذا در روز به یک آشپز، دو کمک آشپز، پیک موتوری و یک اپراتور یا منشی برای پاسخگویی به تلفن نیاز است. در صورتی که مهارت های اشپزی شما خوب است و می توانید مشتریان را از غذا راضی نگه دارید، نیازی به استخدام اشپز نیست و خودتان می توانید این کار را به عهده بگیرید. اما اگر به عنوان سرمایه گذار فعالیت دارید و نمی خواهید در انجام کارها دخالتی دشته باشید، حتما باید یک آشپز با دستپخت خوب استخدام کنید. خوشبختانه در تهیه غذا برعکس رستوران به استخدام آشپز با مدرک بین المللی نیازی نیست و یک آشپز معمولی هم می تواند فعالیت داشته باشد.

دو کمک آشپز هم نیاز دارید که در آماده سازی غذا به اشپز کمک کرده و غذاها را به موقع بسته بندی کنند.

علاوه بر این موارد، شما به یک منشی نیاز دارید که به تلفن ها پاسخ داده و سفارشات مشتریان را به درستی ثبت نماید. منشی کسی است که مستقیما با مشتریان شما در ارتباط می باشد، بنابراین باید بسیار خوش برخورد و خوش اخلاق باشد و با صبر و حوصله سفارشات مشتریان را ثبت نماید.

بعد از ثبت سفارش مشتری و آماده سازی و بسته بندی آن، یک نفر باید سفارشات را به دست آن ها برساند. برای اینکار شما به حداقل دو پیک موتوری مورد اعتماد نیاز دارید که سفارشات را بدون هیچ کم و کاستی به دست مشتریان برسانند و هزینه آن ها را دریافت کنند. البته اگر کسب و کار خود را به تازگی راه اندازی کرده اید و حجم سفارشات شما بالا نیست، وجود یک پیک موتوری هم کفایت می کند. پیک موتوری باید هر لحظه در دسترس باشد تا به محض آماده شدن سفارش مشتری، آن را تحویل دهد.

در صورتی که سفارش مشتری به موقع به او تحویل داده نشود، مشتری زمان زیادی را منتظر می ماند و در نهایت با یک غذای سرد مواجه خواهد شد. اما اگر از تحویل به موقع سفارشات و طعم و عطر خوب غذاها راضی باشند این احتمال وجود دارد که پذیرایی از جشن ها و مهمانی های خود را به شما بسپارند.

هزینه های مربوط به مواد اولیه

هزینه های مربوط به مواد اولیه بستگی به منوی غذایی شما دارد و جزو هزینه های جاری به شمار می رود. برای اطلاع از میزان دقیق مواد اولیه مورد نیاز باید منوی غذایی خود را مشخص کرده و سپس بر اساس حجم تقریبی سفارشات، مواد غذایی موردنیاز خود را خریداری نمایید. توجه داشته باشید که هر چقدر که از مواد تازه تری استفاده کنید رضایت مشتریان بیشتر خواهد شد.

سایت استیل ارمیا را می‌توان به عنوان یک بستر آنلاین و با صرفه در نظر گرفت که تمامی مشخصات محصولات ارائه شده اند علاوه بر آن که کارشناسان فروش نیز می توانند برای مشاوره تخصصی افراد را راهنمایی کنند، ضمن آنکه خدمات پس از فروش و گارانتی برای تمام افراد فراهم است بی جهت نیست که رضایت مشتریان همواره جلب میشود.

 

 

برچسب ها : , , , , , ,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب اخیر

فهرست